Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ana Konularıyla Kur’an


Fazlurrahman, Kur'anı ayet ayet ele alan incelemelerin, evren ve hayat hakkında yeterince tutarlı fikirler veremediğini düşündüğünden ‘”Ana Konularıyla Kur’an” adlı eseri yazma ihtiyacı hissetmiştir.

 

Recep ŞEKER

Fazlur Rahman, Türkiye’de özellikle yenilikçi fikirleri ile tanınmaktadır. Modernist düşüncelerden ve Batı Felsefesinden etkilendiği iddia edilerek, bazı yazar, âlim ve faklı çevreler tarafından eleştirilmektedir. Bir yazarı veya herhangi bir şahsiyeti anlamak için hayatını, mücadelesini iyi bir şekilde araştırdıktan, eserlerini, makalelerini ve tezlerini okuyup daha sonra vahyin ahlakına göre değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.  Fazlur Rahman Malik, 21 Eylül 1919’da Pakistan’da doğmuştur. Pençap Üniversitesi’ni bitirdikten sonra 1949’da Oxford Üniversitesi’nde İslam Felsefesi üzerine doktorasını yapmıştır. Farklı ülkelerdeki üniversitelerde İslam Felsefesi ve İran kültürü üzerine dersler vermiştir. Son olarak da Amerika’da 1969 da Chicago Üniversitesi’nde ‘onur profesörü’ unvanı ile ömrünün sonuna kadar çalışmalarını sürdürmüştür.

 

FAZLUR RAHMAN, birçok Müslüman ülkeyi gezmiş ve Müslümanların sorunlarını yakından tanımaya çalışmış bir düşünürdür. Gittiği birçok ülkede üniversitelerde sunumlar yapmış ve din adamlarına yönelik konferanslar vermiştir. İslam dünyasında Müslüman ve oryantalistlerin Kur’an-I Kerim üzerine birçok eser yazdıklarını ifade eden Fazlur Rahman, Müslümanlar tarafından yazılan sayısız tefsirlerin genellikle Kur’an’ı ayet ayet ele alıp yorumlamaya çalıştıklarını gözlemlemiştir. Buna binaen bu çalışmaların çoğunun maksatlı görüşleri yansıttığı bir yana kullandıkları usul gereğince evren ve hayat hakkında yeterince tutarlı fikirler veremediğini düşündüğünden ‘”Ana Konularıyla Kur’an” adlı eseri yazma ihtiyacı hissetmiştir. Eserde Allah, insan, kâinat, ahiret, vahiy, peygamberlik, şeytan ve kötülük gibi temel kavramlar Kur’an’ın bütünselliğinde işlenmiştir. Tezlerini konuyla alakalı ayet numaralarını ve gerekli ayetlerin meallerini de vererek delillendirmiştir.

 

Eserde, temelde iman hakikatlerine çağdaş yorumlar yapılmış, çağımız insanına İslam’ın temel konuları ve İslami dünya görüşü akıcı bir dille anlatılmıştır. Kitabın birinci bölümünde Allah tasavvurunu inceleyen yazar, öncelikle Batılı düşünürlerin ilah tasavvurlarının yanlışlığı ve temelde Kur’an’ın zihinlere yerleştirmek istediği Allah tasavvuru üzerinde durmuş ve ayetlerle konuyu işlemiştir. Kur’an’ın yerleştirmek istediği Allah tasavvurunun “Tevhid Görüşü” olduğu tespitine vararak, bu görüşün insanın hem bireysel hem de toplumsal hayatına yerleşmesi gerektiğinin altını çizmiştir.

 

Fazlur Rahman, insanı; Yunan felsefesi, Hristiyanlık ve Hinduizm’deki gibi ruh-beden ayrımı ileri süren bir ikiciliği tasdik etmediğini vurgulamıştır. Kuran’da ruh ile beden ayrımının olmadığını, Kur’an’da ki Nefs kavramını ele alarak açıklamıştır. Bir amaç uğruna yaratılan insanın, zaaflarına değinerek, aşkın olan Allah’la arasındaki ilişkinin yasalarından bahsetmiştir.

Fazlur Rahman, Kur’an’ın temel gayesinin, yeryüzünde adil ve ahlaki temellere dayanan yaşanılabilir bir toplumsal düzen olduğunu dile getirerek, toplumların helak olma sebebini “kendine karşı adaletsiz olmak” kavramlaştırmasıyla açıklamıştır.  Toplumdaki ahlak, eşitlik, mülk edinme, evlilik, kadın erkek ilişkilerinin yasallarını vahiy perspektifinde açıklamaya çalışmıştır. Allahın çizdiği sınırların, insanlar için olduğunu ve bu sınırları aşmayı yine insanın kendine zulmü olarak açıklayan Fazlurrahman’ı, çağımızın yoksulluk, ahlaki çöküntü, küresel ısınma gibi sorunlarını düşündüğümüzde daha iyi anlıyoruz.

 

Eserdeki önemli konularından biri de peygamberlik ve vahiydir. Peygamberleri, hassas ve yıkılmaz şahsiyetleri ile ilahi tebliğleri sarsılmadan ve korkusuzca ilan ederek insanları uyuşukluk ve düşük ahlaki durumlarından çıkarmaya çalışan bir model olarak sunmuştur. Peygamberlerin mesajları evrensel olarak yazar tarafından açıklanmış, peygamberliğin kesbi olup olmadığı meselesi üzerinde durulmuş ve bunu  işlemiştir. Eserde kıyametten, cennetten ve cehennemden bahsederek insanın neler ile karşılaşacağını , Kur’an’dan tasvirler vererek ahiret inancını detaylı bir şekilde açıklamaya çalışmıştır. Ehli kitaptan ve onların Kur’ana, peygambere yaklaşımlarından bahsederek eserinin ana konularını bitirmiştir. Eser Ankara Okulu yayınlarından çıkmış Doç. Dr. Alparslan Açık Genç tarafından Türkçeye çevrilerek  Fazlur Rahman  okuyucularıyla buluşturulmuştur.  

İbrahim Ayaz / 25 Mayıs 2013 Cumartesi 18:52
Tebrik ve teşekkürler...
Allah razı olsun abimden, daha önce okumuş olduğum bir kitap olmasına rağmen tekrar okumam gerektiğini hatırlattı bu yazı. Rabbim daim kılsın inşaAllah...
hakan kılıç / 24 Mayıs 2013 Cuma 17:11
kaleminin mürekkebi hiç bitmesin inşallah...
Kuran'a parça parça değilde bütüncül yaklaşmaya da değinmiş bu kitap. Bence bu nokta üzerinde durması çok güzel. Allah razı olsun recep abi...(rh faktörü)
Ali El-Ensari / 23 Mayıs 2013 Perşembe 13:53
Kur'an'ın mesajı
Kur'an toplumsal düzeni sağlayabilmek için Alemlerin Rabbi olan Allah tarafından insanlara gönderilmiştir. Fazlur Rahman hocamız anlaşıldığı kadarıyla kitabında diğer tefsircilerden farklı olarak Kur'an'ı bir bütün olarak ele almış ve toplum içindeki bilinmesi gereken konuları vahy perspektifiyle bizlere sunmuş.
Allah recep abimizden razı olsun bu kitabı okuyup bizimle paylaştığı için. Rabbim devamını nasip eyler inşallah. Tabi bize de bu kitabı okumayı.
Gotin / 23 Mayıs 2013 Perşembe 12:21
Kur'an = Hayat
Kur'an'ın hayatın ta kendisi olduğunu,Kur'an olmazsa hayatın bir anlam ifade etmeyeceğini,hayatın Kur'an ile sınırlarının çizilmesi anlamında değerli bir çalışmanın değerlendirmesi olmuş. Rabbim Recep kardeşimden razı olsun,kardeşimin ecrini artırsın ve çalışmalarını muvaffak etsin inşallah…
mehmet emin kaçmaz / 23 Mayıs 2013 Perşembe 11:31
RABBİM RAZI OLSUN
EMEĞİNE SAĞLIK RECEP ABİ
AHMET DEMİR / 23 Mayıs 2013 Perşembe 11:26
TESPİT GÜZEL
ALLAH RAZI OLSUN
MUHAMMED BİLAL GÖKDEMİR / 23 Mayıs 2013 Perşembe 11:25
S.A
RECEP ABİ ALLAH RAZI OLSUN
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Yazılım : AmdYazılım